2013. évi LXXIV. törvény

egyes ingatlanok fővárosi önkormányzat részére történő átadásával összefüggő törvénymódosításokról  [LÁBJEGYZET_1]

1. Az egyes ingatlanok fővárosi önkormányzat részére történő átadásáról, valamint önkormányzatokat érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi CXC. törvény módosítása

1. § Az egyes ingatlanok fővárosi önkormányzat részére történő átadásáról, valamint önkormányzatokat érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Tv.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„1. § (1) Budapest közigazgatási területén a fővárosi kerületi önkormányzatok és az állam tulajdonában álló, a Duna partvonalával közvetlenül határos
a) budai és pesti alsó rakparton lévő ingatlanok, valamint kikötőhelyek és kikötői infrastruktúra,
b) az a) pont hatálya alá nem tartozó ingatlanok, valamint a nagyhajók fogadására alkalmas kikötőhelyek és kikötői infrastruktúra
2013. július 1. napjával - az egységes városkép kialakítása és a közlekedés fejlesztése érdekében - e törvény erejénél fogva, vagyonkezelési szerződés kötése nélkül ingyenesen 99 évre a fővárosi önkormányzat vagyonkezelésébe kerülnek.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott ingatlanokra vonatkozó vagyonkezelői jogot a fővárosi önkormányzat kérelme alapján az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni. A bejegyzést a fővárosi önkormányzat kezdeményezi, az ingatlan-nyilvántartási eljárás díjmentes. Az érintett ingatlanok helyrajzi számait az 1. melléklet tartalmazza.”
2. § A Tv. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„9. § E törvény
a) 1. §-a és 1. melléklete az Alaptörvény 31. cikk (3) bekezdése, továbbá 38. cikk (1) és (2) bekezdése,
b) 3. §-a, 6. §-a és 8. §-a az Alaptörvény 31. cikk (3) bekezdése
alapján sarkalatosnak minősül.”
3. § A Tv. az 1. mellékletben foglalt 1. melléklettel egészül ki.

2. Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosítása

4. § (1) Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 2. § 11. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény alkalmazásában)
„11. Helyi építési szabályzat: az építés rendjét a helyi sajátosságoknak megfelelően megállapító és biztosító települési (fővárosban a kerületi) önkormányzati rendelet és a Duna-parti építési szabályzat.”
(2) Az Étv. 2. § 35. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény alkalmazásában:)
„35. Fővárosi rendezési szabályzat: a fővárosban a településrendezés és az építés összehangolt rendjének biztosítása érdekében az országos településrendezési és építési követelményeknek, valamint a főváros településszerkezeti tervének megfelelően a területfelhasználási egységek beépítési sűrűségét, meghatározott területek beépítési magasságát, a fővárosi infrastruktúra területbiztosítását megállapító fővárosi önkormányzati rendelet, amely telekalakítási és építésjogi szabályozási elemeket nem tartalmaz.”
(3) Az Étv. 2. §-a a következő 38. ponttal egészül ki:
(E törvény alkalmazásában:)
„38. Duna-parti építési szabályzat: a Duna főmedrével közvetlenül határos telkek és a Margitsziget területének építési rendjét és rendeltetését a helyi sajátosságoknak megfelelően megállapító és biztosító fővárosi önkormányzati rendelet, amely telekalakítási és építésjogi szabályozási elemeket tartalmaz.”
(4) Az Étv. 9/B. § (2) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
(A településrendezés eszközei)
„c) a Duna-parti építési szabályzat, amelyet a településszerkezeti terv és a Fővárosi rendezési szabályzat alapján a fővárosi önkormányzat képviselő-testülete dolgoztat ki és állapít meg.”
(5) Az Étv. 14/A. § (2) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:
(A főváros településrendezési eszközei)
„d) a fővárosi önkormányzat által a fővárosi településszerkezeti tervvel, a fővárosi rendezési szabályzattal összhangban a Duna főmedrével közvetlenül határos telkek és a Margitsziget területére megállapított Duna-parti építési szabályzat.”
(6) Az Étv. a 14/A. §-t követően a következő alcímmel és 14/B. §-sal egészül ki:
„A Duna-parti építési szabályzat
14/B. § Az építés helyi rendjének biztosítása érdekében a fővárosi önkormányzat az országos településrendezési és építési követelményeknek megfelelően a Duna főmedrével közvetlenül határos telkek és a Margitsziget területének felhasználásával és beépítésével, továbbá a környezet természeti, táji és épített értékeinek védelmével kapcsolatos, a telkekhez fűződő sajátos helyi követelményeket, jogokat és kötelezettségeket Duna-parti építési szabályzatban állapítja meg.”
(7) Az Étv. 60. §-a a következő (7a) bekezdéssel egészül ki:
„(7a) A Duna-parti építési szabályzat hatálybalépéséig a 14/B. §-ban meghatározott területekre vonatkozóan a fővárosi kerületi önkormányzat által elfogadott településrendezési eszközöket kell alkalmazni.”
(8) Az Étv. 62. § (7) bekezdése a következő 4. ponttal egészül ki:
(Felhatalmazást kap a fővárosi önkormányzat, hogy rendeletben állapítsa meg)
„4. a Duna-parti építési szabályzatát.”
5. § Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.
6. § E törvény 1. és 5. §-a, valamint 1. melléklete az Alaptörvény 31. cikk (3) bekezdése, továbbá 38. cikk (1) és (2) bekezdése alapján sarkalatosnak minősül.

[LÁBJEGYZET_1] A törvényt az Országgyűlés a 2013. május 27-i ülésnapján fogadta el.