2010. évi CXLIV. törvény

az agrárkamarai rendszer új szervezeti és működési feltételei kialakításának elősegítésével összefüggő egyes kérdéseiről  [LÁBJEGYZET_1]

1. § (1) E törvény hatálya a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény szerinti országos agrárkamarára és területi agrárkamarákra (a továbbiakban együtt: agrárkamara) terjed ki.
(2) Az agrárkamara vonatkozásában a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvényt e törvényben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(3) E törvény nem érinti mindazon közfeladatok ellátását, amelyeket jogszabály az agrárkamara feladat- és hatáskörébe utal, vagy amelynek ellátására az agrárkamara megállapodást kötött.
2. § (1) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg az agrárpolitikáért felelős miniszter az agrárkamarai rendszer átalakítását felügyelő megbízottat (továbbiakban: kamarai biztos) nevez ki. A kamarai biztos feladatait az agrárkamarai rendszer új szervezeti és működési feltételeit meghatározó törvény hatálybalépéséig, de legfeljebb 2011. június 30-ig látja el.
(2) A kamarai biztos:
a) közreműködik az agrárkamarai rendszer átalakításának előkészítésében;
b) az agrárkamaránál felügyeli az agrárkamarai rendszer átalakításának előkészületeit;
c) előkészíti az agrárkamara jogutódlásával kapcsolatos feltételeket;
d) figyelemmel kíséri az országos agrárkamara és a területi agrárkamarák kötelezettségvállalásait;
e) az agrárkamara gazdálkodását célszerűségi és eredményességi szempontból ellenőrizheti;
f) ellátja mindazokat a feladatokat, amelyeket az agrárpolitikáért felelős miniszter az a) pontban írt feladat végrehajtása érdekében részére meghatároz.
(3) A kamarai biztos a (2) bekezdésben foglaltak szerinti feladatai ellátása érdekében:
a) az agrárkamara kötelezettségvállalásával, valamint képviseletével kapcsolatos ügyben az agrárkamara képviseleti jogát magához vonhatja, vagy jognyilatkozat megtételét előzetes írásbeli hozzájárulásához kötheti;
b) az agrárkamara részére feladatot határozhat meg;
c) az agrárkamarától jelentést, tájékoztatót kérhet;
d) az agrárkamara bármely iratát megtekintheti;
e) az agrárkamara által használt bármely helyiségbe beléphet;
f) az agrárkamarával bármilyen jogviszonyban levő személytől tájékoztatást kérhet.
(4) Amennyiben a kamarai biztos él a (3) bekezdés a) pontjában foglalt jogával, a törvény erejénél fogva semmis az a jognyilatkozat, amelyet ezen hozzájárulás hiányában tesznek meg.
(5) A kamarai biztos az agrárpolitikáért felelős miniszter útján tájékoztatja a Kormányt a törvényben előírt feladatai végrehajtásáról.
(6) A kamarai biztos működéséhez szükséges feltételek megteremtéséről az agrárpolitikáért felelős miniszter gondoskodik.
3. § (1) Az agrárkamara 2010. november 30-i fordulónappal köteles a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerint vagyonleltárral alátámasztott vagyonmérleget készíteni. A vagyonmérleget a kamarai biztos ellenjegyzi.
(2) Az (1) bekezdés szerinti vagyonmérleget az agrárkamara tájékoztatás céljából köteles 2011. január 31-ig megküldeni az agrárpolitikáért felelős miniszternek.
4. § (1) A kamarai biztos e törvény szerinti jogosítványai nem érintik az Állami Számvevőszéknek az agrárkamara gazdálkodása feletti ellenőrzési jogkörének gyakorlását.
(2) A kamarai biztos e törvény szerinti jogosítványai nem érintik az ügyészség agrárkamara feletti törvényességi felügyeleti jogkörének gyakorlását.
5. § Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.

[LÁBJEGYZET_1] A törvényt az Országgyűlés a 2010. december 6-i ülésnapján fogadta el.