1994. évi XLIII. törvény

Budapest főváros közigazgatási területéről és kerületi beosztásáról  [LÁBJEGYZET_1]

Az Országgyűlés Budapest főváros közigazgatási területének és kerületi beosztásának újraszabályozása céljából a következő törvényt alkotja:
1. § Az Országgyűlés Budapest főváros közigazgatási területét az ingatlan-nyilvántartásban az e törvény hatálybalépésének napján rögzített közigazgatási határok szerint állapítja meg.
2. § (1) Budapest főváros közigazgatási területe a következő kerületekre tagozódik: I. kerület, II. kerület, III. kerület, IV. kerület, V. kerület, VI. kerület, VII. kerület, VIII. kerület, IX. kerület, X. kerület, XI. kerület, XII. kerület, XIII. kerület, XIV. kerület, XV. kerület, XVI. kerület, XVII. kerület, XVIII. kerület, XIX. kerület, XX. kerület, XXI. kerület, XXII. kerület, XXIII. kerület.
(2) A fővárosi kerületi képviselő-testület a szervezeti és működési szabályzatában határozza meg a kerület elnevezését.
3. § (1) Az Országgyűlés a fővárosi kerületek közigazgatási területét - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az e törvény hatálybalépésekor érvényes közigazgatási határok szerint állapítja meg. A kerületek határvonalának leírását a törvény 1. számú melléklete tartalmazza.
(2) A XX. és a XXIII. kerületek közigazgatási területét az Országgyűlés Pestszenterzsébet város és Soroksár község Budapest fővárossal 1950. január 1-jei egyesítésekor érvényes közigazgatási területével egyezően állapítja meg.
(3) A főváros XX. és XXIII. kerülete közigazgatási határvonalának leírását a törvény 2. számú melléklete tartalmazza.
(4) A belügyminiszter felhatalmazást kap arra, hogy a törvény mellékletét a - kerületek határvonalának leírásában szereplő - közterület elnevezés változások átvezetésével a Magyar Közlönyben közzétegye.
4. § (1) E törvény - a 2. § és a 3. § (2)-(3) bekezdés kivételével - a kihirdetése napját követő 15. napon lép hatályba, egyidejűleg a Budapest főváros területének új megállapításáról szóló 1949. évi XXVI. törvény hatályát veszti.
(2) E törvény 2. §-a, 3. §-ának (2) és (3) bekezdése a következő helyi önkormányzati általános választások napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a Budapest főváros kerületeinek megállapításáról szóló 4349/1949. (XII. 20.) MT rendelet.
(3) A (2) bekezdésben említett választásokat a 3. § (2) bekezdésében meghatározott kerületi beosztásnak megfelelően kell előkészíteni és lebonyolítani.
(4) A (2) bekezdés hatálybalépését követően Budapest főváros XXIII. kerülete polgármesterének, jegyzőjének (a polgármesteri hivatal ügyintézőjének) jogszabályban meghatározott feladat- és hatáskörébe tartozó önkormányzati, illetőleg államigazgatási ügyekben a XX. kerület polgármestere, jegyzője (polgármesteri hivatal ügyintézője) jár el a XXIII. kerület polgármesterének megválasztásáig, a jegyző kinevezéséig, legkésőbb azonban az önkormányzati választásokat követő 90. napig. A fővárosi köztársasági megbízott ellenőrzi és segíti az átszervezést és az átadás-átvétel intézését.

[LÁBJEGYZET_1] A törvényt az Országgyűlés az 1994. április 6-i ülésnapján fogadta el.