1994. évi VIII. törvény

a Magyar Köztársaság és a Finn Köztársaság közötti, a Harmonizált Rendszer 1-24. fejezetébe tartozó termékekre alkalmazandó elbánásról szóló Jegyzőkönyv kihirdetéséről  [LÁBJEGYZET_1]

1. § A Magyar Köztársaság Országgyűlése a Magyar Köztársaság és a Finn Köztársaság között Genfben, 1993. március 29-én aláírt, a Harmonizált Rendszer 1-24. fejezetébe tartozó termékekre alkalmazandó elbánásról szóló Jegyzőkönyvet (a továbbiakban: Jegyzőkönyv), amely 1994. március 1-jén lép hatályba, e törvénnyel kihirdeti.
2. § A Jegyzőkönyv magyar nyelvű fordítása a következő:

JEGYZŐKÖNYVa Magyar Köztársaság és a Finn Köztársaság között, a Harmonizált Rendszer 1-24. fejezetébe tartozó termékekre alkalmazandó elbánásról

A Magyar Köztársaság Kormánya (a továbbiakban: Magyarország) és a Finn Köztársaság Kormánya (a továbbiakban: Finnország), az EFTA tagállamok és Magyarország között Genfben, 1993. március 29-én megkötött szabadkereskedelmi Megállapodást (a továbbiakban: EFTA-Magyarország Megállapodás) figyelembe véve, nemzeti agrárpolitikájuk keretei között a mezőgazdasági termékek kereskedelmének harmonikus fejlesztésére törekedve a következőkről állapodott meg:

1. Cikk

Finnország felszámolja az importvámokat és az azokkal egyenértékű hatású terheket, valamint a mennyiségi korlátozásokat és az azokkal egyenértékű hatású intézkedéseket a Magyarországról származó és a jelen Jegyzőkönyv I. Mellékletében szereplő termékek esetében, amennyiben e Melléklet másként nem rendelkezik.
Ha a jelen Jegyzőkönyvben szereplő bármely termék az EFTA Konvenciónak vagy a Finnország és az Európai Közösségek közötti megállapodásnak megfelelően árkiegyenlítési intézkedések hatálya alá tartozik vagy fog tartozni, Finnországnak jogában áll, hogy e termékek importja vagy exportja esetén intézkedéseket tegyen az áruk összetételébe ténylegesen bekerülő mezőgazdasági nyersanyagok hazai és világpiaci ára közötti különbség kiegyenlítésére, az EFTA-Magyarország Megállapodás A) Jegyzőkönyvében foglaltak szerint.
Magyarország a jelen Jegyzőkönyv II. Mellékletében részletezett vám- és egyéb engedményeket nyújtja Finnországnak.
Ha a jelen Jegyzőkönyvben szereplő bármely termék Magyarország által az EFTA-Magyarország Megállapodás A) Jegyzőkönyv 2. Cikke 1. és 2. pontjában foglaltak szerinti vagy egyéb, azonos irányú árkiegyenlítési intézkedés hatálya alá fog tartozni, Magyarországnak jogában áll, hogy e termékek importja vagy exportja esetén intézkedéseket tegyen az áruk összetételébe ténylegesen bekerülő mezőgazdasági nyersanyagok hazai és világpiaci ára közötti különbség kiegyenlítésére.
Finnország és Magyarország biztosítja, hogy az e Jegyzőkönyvben és Mellékleteiben meghatározott engedményeket más import intézkedésekkel nem semlegesítik.
A Felek által egymásnak nyújtott engedmények nem zárják ki a GATT Uruguayi Fordulójából eredő kereskedelempolitikai intézkedések alkalmazását, vagy bármely más jövőbeni változtatást a Felek mezőgazdasági termékekre alkalmazott importrezsimjében.
A fennálló preferenciális réseket és jelenlegi piacrajutási lehetőségeket, kölcsönös konzultációkat követően, fenn kell tartani.

2. Cikk

Az EFTA-Magyarország Megállapodás alábbi rendelkezéseit alkalmazni kell a jelen Jegyzőkönyv keretében folyó kereskedelemre:
- 14. Cikk (A mezőgazdasági termékek kereskedelme),
- 16. Cikk (Fizetések),
- 35. Cikk (Területi alkalmazás).
A jelen Jegyzőkönyv III. Melléklete rögzíti a származási szabályokat.

3. Cikk

A jelen Jegyzőkönyv rendelkezései megfelelő érvényesítésének biztosítása és a lehetséges módosítások megfontolása céljából a Feleknek bármely Fél kérésére konzultációkat kell tartaniuk. E konzultációkat, lehetőség szerint, a meglévő finn-magyar közös szervek keretében kell megtartani.

4. Cikk

A Felek állat-, növényegészségügyi és egészségügyi szabályaikat diszkriminációmentesen alkalmazzák és nem foganatosítanak ilyen intézkedéseket a kereskedelem rejtett korlátozására. Illetékes hatóságaik, bármely Fél kérésére, tárgyalásokat szerveznek az e területen felmerülő kérdések kölcsönösen kielégítő megoldásának feltárása céljából.

5. Cikk

Ha bármely terméket olyan megnövekedett mennyiségben és olyan feltételek mellett importálnak, hogy az
a) az importáló Fél területén a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek hazai termelőinek komoly károkat okoz, vagy ilyen károkozással fenyeget,
b) a gazdaság bármely szektorában komoly zavarokat, vagy olyan nehézségeket okoz, amelyek valamely régió gazdasági helyzetének komoly romlását idézhetik elő, vagy ilyen zavarok, illetve nehézségek okozásával fenyegetnek, az érintett Félnek konzultálnia kell a másik Féllel. A konzultációk lezárása után, vagy a kérés napjától számított három hónapos időszak elteltével a Fél megfelelő intézkedéseket hozhat.
Ahol az azonnali cselekvést igénylő kivételes körülmények lehetetlenné teszik az előzetes vizsgálatot, az érintett Fél a helyzet rendezéséhez szigorúan szükséges óvintézkedéseket haladéktalanul alkalmazhatja. Az intézkedésekről késlekedés nélkül értesítést kell adni és a Felek közötti konzultációkat mielőbb meg kell tartani.

6. Cikk

A Felek bármely Fél kérésére megvizsgálják jelen Jegyzőkönyv hatályának körét. E vizsgálatok fényében, figyelembe véve a kölcsönös előnyöket és a közöttük folyó mezőgazdasági kereskedelem hagyományos mintáját, a Felek döntenek a további liberalizálást célzó intézkedésekről.

7. Cikk

Jelen Jegyzőkönyv ugyanazon a napon lép hatályba, mint az EFTA-Magyarország Megállapodás. Amennyiben ez a dátum nem esik egybe a naptári év kezdetével, az I. és II. Mellékletben hivatkozott éves import kvóták az első évre időarányosan vonatkoznak.
A kereskedelem útjában álló akadályok kölcsönös megszüntetéséről 1974. május 2-án Finnország és Magyarország között megkötött, majd módosított Megállapodás 1. Jegyzőkönyve, amely a Brüsszeli Nómenklatúra 1-24. fejezetébe tartozó termékekre alkalmazandó elbánást fektette le, ugyanezen a napon hatályát veszti és a jelen Jegyzőkönyv lép a helyébe.

8. Cikk

A jelen Jegyzőkönyv mindaddig hatályban marad, amíg valamelyik fél hat hónapos felmondási idővel, írásban fel nem mondja. A Jegyzőkönyv mindenképpen hatályát veszti azon a napon, amikor az EFTA-Magyarország Megállapodás hatályát veszti Finnország és Magyarország között.

9. Cikk

Jelen Jegyzőkönyvet a Szerződő Felek saját alkotmányos eljárásaiknak megfelelően hagyják jóvá. A jóváhagyást igazoló okmányokat a diplomáciai csatornákon keresztül kell kicserélni. Jelen Jegyzőkönyv két angol nyelvű példányban készült, mindkét szöveg egyformán hiteles.
Készült Genfben, 1993. március 29-én.
A Magyar Köztársaság Kormánya részéről:	A Finn Köztársaság Kormánya részéről:
Dr. Balás Péter	Antero Viertiö

3. § A Jegyzőkönyv hatálybalépésével egyidejűleg a Magyar Népköztársaság és a Finn Köztársaság között a kereskedelem akadályainak kölcsönös megszüntetéséről szóló, 1974. május 2-án aláírt megállapodást kihirdető 1975. évi 5. törvényerejű rendelet rendelkezései a Jegyzőkönyvben foglaltaknak megfelelően módosulnak.
4. § Ez a törvény 1994. március 1-jén lép hatályba.

[LÁBJEGYZET_1] A törvényt az Országgyűlés az 1994. február 22-i ülésnapján fogadta el.