1992. évi XXXI. törvény

a kárpótlási jegyek életjáradékra váltásáról  [LÁBJEGYZET_1]

A tulajdonviszonyok rendezése érdekében, az állam által az állampolgárok tulajdonában igazságtalanul okozott károk részleges kárpótlásáról szóló 1991. évi XXV. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 7. § (4) bekezdésében foglaltakra figyelemmel az Országgyűlés a következő törvényt alkotja:
1. § Az e törvény szerinti életjáradék az őt saját jogon megillető kárpótlási jegy ellenében annak a kárpótlásra jogosultnak (a továbbiakban: jogosult) folyósítható, aki 1991. december 31-én
a) 65. életévét betöltötte vagy
b) munkaképességét legalább 67%-ban elveszítette.
2. § (1) Az életjáradék havonta, forintban fizetendő szolgáltatás.
(2) Az életjáradék az 1. § a) pontja szerinti esetben a jogosultat élete végéig megilleti. Mértékét a jogosult 1991. december 31-én betöltött életkora, valamint e törvény mellékletének megfelelően kell megállapítani.
(3) Az életjáradék az 1. § b) pontja szerinti esetben a férfi jogosultat 12, a női jogosultat 15 éven át megillető szolgáltatás. A járadék havi mértéke - 100 000 Ft névértékű kárpótlási jegy átruházása esetén - a szolgáltatás első évében férfiaknál 680, nőknél 540 Ft. Ettől eltérő névértékű kárpótlási jegy átruházása esetén a járadék mértéke arányosan változik.
3. § (1) Az életjáradék folyósítására irányuló igényét a jogosult legkésőbb a kárpótlási jegy felvételére jogosító jogerős határozat kézbesítésétől számított 90 napon belül jelentheti be írásban a lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóságnál (a továbbiakban: igazgatóság).
(2) Az igénybejelentésben fel kell tüntetni a jogosult személyi adatait (név, születési idő, hely, anyja neve, lakcíme), be kell jelenteni az esetleges nyugdíjtörzsszámot és mellékelni kell a kárpótlási jegy felvételére jogosító határozat hiteles másolatát, valamint - az 1. § b) pontjában foglalt esetben - a munkaképesség legalább 67%-os elvesztését igazoló okiratokat.
4. § (1) Az életjáradék iránti igényt az igazgatóság határozattal bírálja el. Az igény nem utasítható vissza, ha a jogosult az 1. §-ban foglalt feltételeknek megfelel.
(2) A határozat ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye. A fellebbezést az OTF  [LÁBJEGYZET_2]  bírálja el.
5. § (1) Az életjáradék az igénybejelentés hónapjának első napjától esedékes.
(2) Az életjáradék folyósításának feltétele, hogy a jogosult a 4. § szerinti jogerős határozat kézhezvételétől számított 60 napon belül a kárpótlási jegyet az OTF-re átruházza.
(3) Az életjáradék folyósítását a nyugdíjfolyósító szerv legkésőbb a kárpótlási jegy átruházásától számított 90 napon belül köteles megkezdeni.
6. § (1) Az OTF köteles a jogosulttól átvett kárpótlási jegyeket az Állami Vagyonügynökségre (a továbbiakban: ÁVÜ) átruházni, valamint félévenként tájékoztatni a következő félévben várható kifizetések mértékéről.
(2) Az Állami Vagyonügynökség a privatizációs bevételeiből köteles az OTF-nek a jogosultak részére a következő hónapban folyósítandó - a 2. és a 7. §-okban foglaltak szerint meghatározott - életjáradéknak az e § (3) bekezdésében meghatározott működési költséggel megnövelt összegét havonta minden hónap 15-ig átutalni. Amennyiben a privatizációs bevételekből fedezet nem áll rendelkezésre, a havi átutalásokat a központi állami költségvetés biztosítja.
(3) Az OTF az átutalt pénzösszeget - a működési költségként felszámítható 2% kivételével - köteles az e törvényben szereplő járadék kifizetésére fordítani.
(4) Az OTF az átutalt összeget elkülönített bankszámlán kezeli és tartja nyilván, azt egyéb célokra nem használhatja fel.
(5) Az OTF-re e törvény alapján vonatkozó kötelezettségek nem terhelhetik a Társadalombiztosítási Alapot.
7. § (1) A járadék összegét 1993-tól minden év március 1-jétől kell növelni. Az emelés mértékéről az Országgyűlés az állami költségvetés keretében dönt, az azonban az előző évi átlagos nyugdíjemelés mértékének 30%-ánál nem lehet kevesebb.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott összeget az ÁVÜ az OTF-nek a 6. § (2) bekezdésében foglaltak szerint utalja át.
8. § (1) Az életjáradék folyósítása a jogosult elhalálozása hónapjának utolsó napjával szűnik meg.
(2) Az 1. § b) pontjában foglalt esetben a folyósítás annak az évnek az utolsó napjával szűnik meg, amelyben a 2. § (3) bekezdés szerinti határidők letelnek.
(3) A jogosult halála esetén az életjáradék nem örökölhető.
9. § Az Állami Számvevőszék az e törvény végrehajtásával összefüggő pénzügyi elszámolásokat évente ellenőrzi.
10. § (1) Az életjáradék a magánszemélyek jövedelemadója szempontjából a kárpótlással egy tekintet alá esik.
(2) Az életjáradék iránti igény érvényesítésével kapcsolatos eljárás költség- és illetékmentes.
11. § Az e törvényben foglalt eljárásra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény az irányadó. A bíróság a jogerős határozatot megváltoztathatja.
12. § A Kormány felhatalmazást kap a kárpótlási jegyek életjáradékra váltása eljárási szabályainak kidolgozására.
13. § (1) E törvény a kihirdetés napján lép hatályba.
(2) Ha a jogosultnak a kárpótlási jegy felvételére jogosító határozatot e törvény hatálybalépése előtt kézbesítették, a 3. § (1) bekezdésében foglalt 90 napos határidőt e törvény hatálybalépésétől kell számítani.

[LÁBJEGYZET_1] A törvényt az Országgyűlés az 1992. május 5-i ülésnapján fogadta el.

[LÁBJEGYZET_2] OTF: Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság.